Z życia szkoły:
Dla słuchaczy:
Dokumenty szkolne:
- Szkolny zestaw podręczników
- Statut Zespołu Szkół w Skępem
- Statut 4-letniego Liceum Ogólnokształcącego
- Statut 5-letniego Technikum
- Statut Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych
- Statut Szkoły Policealnej
- Szkolny program profilaktyczno-wychowawczy
- Regulamin klas Liceum Ogólnokształcącego o profilu militarno-sportowym
Wymagania edukacyjne:
Egzaminy:
Kontakt:
ADRES:
87-630 Skępe,
ul. Wymyślińska 2
TELEFON:
(54) 287 70 06
E-MAIL:
zsskepe@gmail.com
Adres skrytki dla skrzynki ePUAP:
/ZSSkepe/SkrytkaESP
Liceum Ogólnokształcące - profil militarno-sportowy
Liceum Ogólnokształcące - profil kosmetyczny
Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej
Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
KOMUNIKATY!
- Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2023/2024
- Instrukcja pierwszego logowania do dziennika elektronicznego UONET+
- Regulamin korzystania z dziennika elektronicznego
- Procedury zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego obowiązujące w ZS w Skępem
- Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych w ZS w Skępem - spis treści
- Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych w ZS w Skępem
- Program praktyki zawodowej w technikum oraz w KKZ: pobierz
PSYCHOLOG SZKOLNY POLECA: | INFORMACJE PEDAGOGA SZKOLNEGO: |
|
WAŻNE TELEFONY ZAUFANIA (czynne całą dobę) - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 - Telefon Rzecznika Praw Dziecka - 800 121 212 - Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" - 800 120 002 - Centrum Wsparcie dla osób w stanie kryzysu psychicznego - 800 70 22 22 - Telefon alarmowy - 112 |
W nagrodę do Rumunii! Karol Kolawa i Klaudia Kolawa laureatami I stopnia gólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”
W dniach 22 września – 1 października Karol Kolawa uczestniczył w wyjeździe edukacyjnym do Rumunii, którego trasa wiodła śladami Polaków w czasie II wojny światowej. Uczestnicy zobaczyli miejsca internowania polskich władz, m.in. królewski zameczek myśliwski w Bicaz, w którym przebywał prezydent I. Mościcki, willę w Dragoslavele - miejsce internowania marszałka E. Rydza-Śmigłego, Baile Herculane - miasto w Karpatach Pd. (pd.-zach. Rumunia) – miejsce internowania członków polskiego rządu oraz jedno z zachowanych miejsc w Targu Jui, w którym znajdował się obóz internowania polskich żołnierzy w 1939 r. Uczestnicy odwiedzili także polskie kwatery na cmentarzach w miastach Craiova i Pitesti, cmentarz Flamanda w Campulung (monumentalny pomnik poświęcony żołnierzom rumuńskim poległym w czasie I wojny światowej) oraz cmentarz Bellu w Bukareszcie, gdzie w 1944 r. pochowany został minister spraw zagranicznych II RP płk. Józef Beck (w 1991 r. ekshumowany na Powązki w Warszawie).
Szczególne wzruszenie towarzyszyło uczestnikom, gdy zapalali biało - czerwone znicze na mogiłach legionistów z II Brygady Legionów Polskich, poległych w bitwach pod Berbesti (pocz. października 1914 r.) i Kyrlibabą (19-23 stycznia 1915 r.). Wyrazem hołdu było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Pamięć zaś wyrażona została we wspólnej modlitwie. Na koniec jeszcze chwila zadumy i refleksji wypowiedzianej słowami poety: Wielkie nazwiska i wielkie imiona/Utrwali pamięć w księgach i marmurze,/Lecz twoje imię w zapomnieniu skona,/Szary piechurze. My pamiętamy!
Niewątpliwie wyjątkowym obiektem w programie wyjazdu było Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu zlokalizowane w dawnym budynku więzienia w Syghecie Marmaroskim. Więzienne cele zostały zamieniona na sale muzealne, w których przedstawiona została chronologia totalitaryzmu w komunistycznej Rumunii. Szczególne wrażenie robią setki zdjęć więźniów.
Na trasie wyjazdu znalazły się także najciekawsze obiekty umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich był charakterystyczny dla Siedmiogrodu kościół warowny w Prejmer, którego potężne mury obronne mieściły po wewnętrznej stronie ponad 200 pomieszczeń - rozmieszczonych na kilku kondygnacjach – służących jako schronienie dla mieszkańców wsi i ich dobytku na wypadek zagrożenia. Wewnątrz funkcjonowała szkoła, piekarnia, młyn wodny napędzany wodą z potężnej fosy. Kolejnym niezwykłym obiektem z listy UNESCO był monastyr obronny z malowaną cerkwią p.w. św. Jerzego w miejscowości Voronet (ok. 30 km na pd.-zach. od Suczawy). Malowidła, w których dominuje kolor błękitny, pochodzą z poł. XVI w. Zachodnią elewację cerkwi wypełnia monumentalne malowidło przedstawiające scenę Sądu Ostatecznego, uznawane za najcenniejszy fresk malowanych cerkwi Bukowiny. W Sapancie - region Maramuresz – uczestnicy zobaczyli Wesoły Cmentarz należący do jednej z najpopularniejszych atrakcji Rumunii. O wyjątkowości cmentarza stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których zostały wyrzeźbione scenki z życia zmarłych, opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub okolicznościach, w jakich rozstali się z życiem. Niewątpliwą - rozpalającą wyobraźnie uczestników - atrakcją był zamek w Branie w Siedmiogrodzie/Transylwanii (na pograniczu z Wołoszczyzną), który dzięki powieści irlandzkiego pisarza Brama Stokera uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci hospodar wołoski Wlad Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.
Program wyjazdu obejmował także zwiedzanie Bukaresztu, który na tle innych stolic europejskich jest miastem o niezbyt bogatej historii. Jednak przed wojną był nazywany „Małym Paryżem” lub „Paryżem Wschodu”, gdyż w 2 poł. XIX w. został rozbudowywany na wzór francuskiej stolicy. Charakterystycznym rysem Bukaresztu jest masywna i przytłaczająca architektura socrealistyczna. I właśnie dlatego zwiedzając miasto nie można nie zachwycać się Łukiem Triumfalnym, niewiele tylko ustępującemu paryskiemu pierwowzorowi, secesyjnym Pałacem Kasy Oszczędnościowej z przeszkloną kopułą, monumentalnymi eklektycznymi gmachami - projektowanymi przez paryskich architektów - przy reprezentacyjnej Calea Victorei (Aleja Zwycięśtwa), pięknymi bulwarami nad Dymbowicą. Niewątpliwą perełką wśród zabytków, którą mogli podziwiać uczestnicy jest mała cerkiew Stavropoleos (z 1724 r.) zachwycająca proporcjami i maestrią detali. Zaś kwintesencją architektury socrealizmu i gigantomanii Nicolae Ceausescu, którą raczej trudno podziwiać jest Pałac Parlamentu, pod budowę którego (pocz. 1983 r.) wyburzono 7 km2 zabudowy starego miasta i przesiedlono ok. 40 tys. ludzi oraz zatrudniono 700 architektów i 20 tys. robotników. Pałac jest jednym z największych budynków na świecie (12 nadziemnych kondygnacji i 8 poziomów pod ziemią, z których 4 wciąż nie są wdrożone do eksploatacji). Materiały zużyte do wykończenia pałacu liczy się w milionach (m3 marmuru) i tysiącach (m3 drewna i dywanów oraz ton kryształów, stali i brązu).
W parkowej scenerii uczestnicy obejrzeli wspaniały skansen, jeden z najstarszych (zał. w1936r.) i największych w Europie, w którym zgromadzono obiekty architektury ludowej z terenu całej Rumunii. Na zakończenie zwiedzania Bukaresztu uczestnicy mogli poczuć tchnienie Orientu. Wystarczyło zatrzymać się przy słynnym Hanul Manuc - karawanseraju, czyli zajeździe dla karawan kupieckich i wejść na dziedziniec otoczony drewnianymi galeriami, by przenieść się do czasów Imperium Osmańskiego.
W czasie objazdu uczestnicy spotkali się z Polonią w Nowym Sołońcu. Jest to jedna z polskich wsi na Bukowinie, a jej mieszkańcy są potomkami górali czadeckich (grupy etnograficznej ludności polskiej, pochodzenia śląsko-małopolskiego), którzy przybyli tu 200 lat temu. W Domu Polskim czekał na uczestników obiad i pyszna szarlotka na deser.
Ostatnią miejscowością na trasie objazdu była Oradea - z powodu pięknej secesyjnej zabudowy - nazywana rumuńskim Wiedniem. Uczestnicy mogli podziwiać secesyjny budynek Hotelu Czarny Orzeł wraz z pasażem i oryginalnymi witrażami z pocz. XX w.
Na trasie wyjazdu uczestnicy podziwiali krajobrazy, zwłaszcza w Karpatach Marmaroskich, (część Karpat Wschodnich) z malowniczą przełęczą Prislop (1416 m n.p.m.), górskimi łąkami
z kwitnącymi ziemowitami. Na pograniczu Mołdawii i Siedmiogrodu widoki zapierające dech w piersiach zapewnił uczestnikom Wąwóz Bicaz z wysokimi skałami po obu stronach krętej drogi. Atrakcją okolicy było także Czerwone Jezioro (Lacu Rosu), powstałe w 1837 r. na skutek osunięcia się zbocza górskiego w dolinę potoku Bicaz (największe jezioro osuwiskowe w Karpatach, 11 ha pow.). Na południu Rumunii zachwyty uczestników wzbudziła wstęga Dunaju na granicy z Serbią, w okolicy miasta Drobeta (pd.-zach. Rumunia).
Wyjazd był żywą i niepowtarzalną lekcją historii. Merytoryczną stronę wyjazdu zapewnili biorący w nim udział pracownicy naukowi i edukatorzy z Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, Rzeszowie, Gorzowie, Białegostoku oraz pracownicy Muzeum Katyńskiego, którzy przygotowali wykłady, prezentacje i filmy.